Zamknięta ul. Górczewska (stacja „Księcia Janusza”) - rozbudowa II linii metra

Plac budowy stacji metra „Księcia Janusza” obejmie ul. Górczewskia pomiędzy ul. Deotymy a wjazdem do centrum handlowego. Na tym odcinku możliwy jest wyłącznie ruch autobusów, taksówek i pojazdów z identyfikatorami MW.

Budowa stacji „Księcia Janusza” oznacza zamknięcie ul. Górczewskiej od skrzyżowania ulic Elekcyjnej i Deotymy do wjazdu do centrum handlowego. Jadący od strony al. Prymasa Tysiąclecia muszą się rozjechać w ul. Deotymy lub Elekcyjną. Wyłączonym z ruchu odcinkiem mogą poruszać się tylko autobusy, taxi i MTON oraz posiadający identyfikatory wg wzoru MW właściciele, najemcy i prowadzący działalność gospodarczą w budynkach wzdłuż ul. Górczewskiej (Identyfikatory dla mieszkańców ul. Górczewskiej). Ruch pomiędzy ul. Deotymy a centrum handlowym odbywa się jedną jezdnią.

Po północnej stronie jezdni jest chodnik dla pieszych. Natomiast po stronie południowej wyznaczony został ciąg pieszo-rowerowy. Utrzymane będą przejścia pomiędzy dwiema stronami ul. Górczewskiej – przy ul. Deotymy, za Księcia Janusza, przy Góralskiej i przed wjazdem do centrum handlowego.

Autobusy, taxi i MTON jadące od strony ul. Powstańców Śląskich przejeżdżają na swój odcinek ul. Górczewskiej przejazdem przez pas dzielący w pobliżu ul. S. Konarskiego, czyli za wiaduktem kolejowym (patrząc od strony budowy); natomiast ci, którzy chcą dojechać do centrum handlowego oraz ulic: Białowiejskiej, Szańców, W. Przanowskiego, Mrocznej i Góralskiej jadą prosto (wjechać w te ulice mogą wyłącznie mieszkańcy). Na wyłączonych z ruchu powierzchniach zostały wytyczone parkingi.

Ulicą Elekcyjną w kierunku południowym, czyli do ul. Wolskiej mogą poruszać się wszyscy bez ograniczeń, na skrzyżowaniu z ul. Wolską muszą się rozjechać w prawo lub w lewo, bo na wprost (do ul. M. Kasprzaka) jest tylko przejazd dla autobusów, taxi i MTON. W ul. Elekcyjną od strony Wolskiej (w kierunku północnym) wjazd w ciągu dnia możliwy jest tylko autobusów, taxi i MTON (w godz. 22.00 – 5.00 wjazd możliwy jest dla wszystkich). Dodatkowo, zmieniony został kierunek ruchu na ul. Batalionu AK „Zośka” – ruch na tej ulicy odbywa się w stronę ul. Elekcyjnej.

Rozbudowa II linii metra na Woli to trzy stacje i ok. 3,4 km trasy  Planowane stacje to: Płocka (C08) umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; Młynów (C07) planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza (C06) pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.
Podczas budowy stacji „Młynów” i „Księcia Janusza” ul. Górczewska nieprzejezdna jest pomiędzy ul. Płocką a al. Prymasa Tysiąclecia, natomiast pomiędzy centrum handlowym a ul. Deotymy autobusy mogą jeździć (nie mogą wjeżdżać w ul. Górczewską z ulic Jana Olbrachta i E. Ciołka). Autobusy, które jeździły z Nowego Bemowa oraz z osiedla Jelonki zostały skierowane na trasy objazdowe prowadzące ul. Elekcyjną, M. Kasprzaka i Prostą. Autobusy z rejonu ul. Redutowej i Jana Olbrachta zamiast ul. Górczewską kursują ulicami Redutową, M. Kasprzaka i Prostą. W celu ułatwienia dojazdu do centrum oraz do metra mieszkańcom Jelonek została wzmocniona komunikacja autobusowa na ul.Połczyńskiej i M. Kasprzaka, a ul. Wolską jeździ więcej tramwajów. Na ulicach Elekcyjnej, Połczyńskiej, M. Kasprzaka i Prostej (do Ronda I. Daszyńskiego) został wytyczony buspas. Szczegóły: http://www.ztm.waw.pl/aktualnosci.php?i=1753&c=100&l=1
2017-03-22
2019-12-31