Budowa metra na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej

Wykonawca bemowskiego odcinka metra wprowadził zmiany w ruchu na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej. Tramwaje nie kursują przez to skrzyżowanie.

Na ul. Górczewskiej, na wysokości Urzędu Dzielnicy Bemowo, trwa budowa stacji metra C04 „Powstańców Śląskich”. Z tego powodu organizacja ruchu w tym rejonie została zmieniona.

Wyłączona z ruchu jest południowa jezdnia ul. Górczewskiej na odcinku od budynku nr 218 (sklep wielkopowierzchniowy) do ul. S. Konarskiego. Ruch w obydwu kierunkach został przełożony na jezdnię północną (poszerzoną dzięki zajęciu pasa dzielącego). Za ul. Z. Klemensiewicza (na wysokości sklepu) kierowcy jadący w kierunku centrum przejeżdżają na jezdnię północną. Są tutaj dwa pasy ruchu – jeden z nich (pomiędzy ul. Z. Klemensiewicza a ul. Powstańców Śląskich) został przeznaczony dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Również jadący od strony ul. Księcia Janusza mają do dyspozycji jeden pas ruchu – drugi (pomiędzy ul. S. Konarskiego a sklepem) również jest zarezerwowany dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli.

Wschodnia jezdnia ul. Powstańców Śląskich jest wyłączona z ruchu na wysokości Urzędu Dzielnicy Bemowo, a ruch w kierunku Bielan został przełożony na tymczasową jezdnię, która łukiem omija plac budowy. Zachowana jest możliwość skrętu w ul. Górczewską w obydwu kierunkach. Wprowadzony został natomiast zakaz skrętu w lewo z ul. Górczewskiej (jadąc od ul. Księcia Janusza) w ul. Powstańców Śląskich – nie dotyczy on autobusów Warszawskiego Transportu Miejskiego. 

Zmiany dotyczą także pieszych i rowerzystów. Plac budowy obejmuje chodnik i drogę dla rowerów po południowej stronie ul. Górczewskiej pomiędzy ul. Z. Klemensiewicza a S. Konarskiego. Po północnej stronie ulicy zostały wyznaczone: tymczasowa droga dla rowerów i chodnik. 

Buspasy zostały wytyczone także na ul. Człuchowskiej: pomiędzy ul. Lazurową i Świetlików na jezdni północnej oraz od ul. Raginisa do Lazurowej na jezdni południowej, a także na wschodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich od ul. Człuchowskiej do pl. Kasztelańskiego.

Komunikacja: 
Wykonawca II linii metra rozpoczyna budowę układu korytarzy pod skrzyżowaniem ul. Powstańców Śląskich z Górczewską, którymi pasażerowie przejdą w przyszłości do stacji podziemnej kolejki. Te prace wymagają zajęcia przez budowniczych metra środka skrzyżowania. Na czas robót torowisko tramwajowe zostanie odchylone nieco na wschód, a układ drogowy będzie przebudowany tak, aby jezdnie okrążały plac budowy jak na rondzie. Wprowadzenie tych zmian zaplanowane jest w wakacje, ale wymaga przygotowań.

Najpierw, aby przebudować układ torów i jezdni, konieczne jest wstrzymanie ruchu tramwajów. Z tego powodu, od 29 czerwca do 24 lipca, tramwaje nie mogą przejeżdżać przez skrzyżowanie ul. Powstańców Śląskich z Górczewską. Tramwaje linii 10 i 26 kończą kursowanie na pętli Cm. Wolski. Tramwaje linii 23 zostały skierowane na trasę przebiegającą ulicami: Radiowa – Powstańców Śląskich – Wólczyńska – T. Nocznickiego – Metro Młociny. Nie jeżdżą w tym czasie tramwaje linii 11

W zamian uruchomiona została zastępcza linia autobusowa Z26, kursująca na trasie: Cm. Wolski – Fort Wola – Wolska – Połczyńska – Powstańców Śląskich – Nowe Bemowo.

Szczegółowe informacje: www.wtp.waw.pl.

Początek: 
2020-06-10
Koniec: 
2021-04-30