Budowa metra na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej

Wykonawca bemowskiego odcinka metra uruchomił tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej i Powstańców Śląskich.

Na ul. Górczewskiej, na wysokości Urzędu Dzielnicy Bemowo, trwa budowa stacji metra C04 „Powstańców Śląskich”. Wykonawca II linii metra rozpoczął budowę układu korytarzy pod skrzyżowaniem ul. Powstańców Śląskich z Górczewską, którymi pasażerowie przejdą w przyszłości do stacji podziemnej kolei. Te prace wymagają zajęcia środka skrzyżowania. Wykonawca przebudowywał skrzyżowanie, tak aby ruch odbywał się jak na rondzie, omijając teren budowy. Utrzymane zostały wszystkie relację skrętne. Od sobotniego poranka, funkcjonuje również sygnalizacja świetlna. Wokół ronda wytyczona została droga rowerowa. Utrzymane są również przejścia dla pieszych na wszystkich wlotach. 

Wyłączona z ruchu jest południowa jezdnia ul. Górczewskiej na odcinku od budynku nr 218 (sklep wielkopowierzchniowy) do ul. S. Konarskiego. Ruch w obydwu kierunkach został przełożony na jezdnię północną (poszerzoną dzięki zajęciu pasa dzielącego). Za ul. Z. Klemensiewicza (na wysokości sklepu) kierowcy jadący w kierunku centrum przejeżdżają na jezdnię północną. Są tutaj dwa pasy ruchu – jeden z nich (pomiędzy ul. Z. Klemensiewicza a ul. Powstańców Śląskich) został przeznaczony dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Również jadący od strony ul. Księcia Janusza mają do dyspozycji jeden pas ruchu – drugi (pomiędzy ul. S. Konarskiego a sklepem) również jest zarezerwowany dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów MTON i motocykli.

Wschodnia jezdnia ul. Powstańców Śląskich jest wyłączona z ruchu na wysokości Urzędu Dzielnicy Bemowo, a ruch w kierunku Bielan został przełożony na tymczasową jezdnię, która łukiem omija plac budowy. Zachowana jest możliwość skrętu w ul. Górczewską w obydwu kierunkach. Wprowadzony został natomiast zakaz skrętu w lewo z ul. Górczewskiej (jadąc od ul. Księcia Janusza) w ul. Powstańców Śląskich – nie dotyczy on autobusów Warszawskiego Transportu Miejskiego. 

Zmiany dotyczą także pieszych i rowerzystów. Plac budowy obejmuje chodnik i drogę dla rowerów po południowej stronie ul. Górczewskiej pomiędzy ul. Z. Klemensiewicza a S. Konarskiego. Po północnej stronie ulicy zostały wyznaczone: tymczasowa droga dla rowerów i chodnik. 

Buspasy zostały wytyczone także na ul. Człuchowskiej: pomiędzy ul. Lazurową i Świetlików na jezdni północnej oraz od ul. Raginisa do Lazurowej na jezdni południowej, a także na wschodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich od ul. Człuchowskiej do pl. Kasztelańskiego.
Komunikacja: 
Wyłączone z ruchu jest torowisko tramwajowe od ul. Powstańców Śląskich do pętli Os. Górczewska. Tramwaje linii 10 jadą prosto ulicami: Powstańców Śląskich – al. W. Reymonta – W. Broniewskiego – Wólczyńska – T. Nocznickiego do pętli Metro Młociny, a linii 26 ulicami: Powstańców Śląskich, Radiową i Dywizjonu 303 do pętli Koło. Składy linii 28 kursują ulicami: Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – pl. A. Zawiszy – Grójecka do pętli na pl. G. Narutowicza. Zawieszone zostało kursowanie linii 11.

Szczegółowe informacje: www.wtp.waw.pl
Inne: 
Budowa stacji „Ulrychów”- zamknięta ul. Górczewska przy centrum handlowym
Początek: 
2020-07-15
Koniec: 
2021-04-30