Plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda - przebudowa

Inwestycja Zarządu Dróg Miejskich, która powstanie u zbiegu ulic Kruczej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda, zakłada powstanie w tym miejscu reprezentacyjnego placu, będącego częścią koncepcji nowego centrum Warszawy. Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż 2/3 użytkowników tego miejsca to piesi.
Nowy plac, który powstanie w tym miejscu, ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu. Plac będzie jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.
Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami.  Zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy.
W lipcu 2020 r. Zaraz Dróg Miejskich rozpisał przetarg na roboty budowlane. Jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prace na placu rozpoczną się w 2020 roku. Cała przebudowa powinna się zakończyć rok później.

Dzielnica: 
Początek procesu inwestycyjnego: 
2018-01-01
Koniec procesu inwestycyjnego: 
2021-08-31
Ulica: 
ul. Bracka
Od ulicy: 
---
Do ulicy: 
---
Naruszenia: 
jezdnia, chodnik, parking
Link www: 
www.zdm.waw.pl