Uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniach 29 lipca – 7 sierpnia będą odbywały się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na potrzeby ich organizacji wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i parkowaniu.
 
Czwartek, 29 lipca
 
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod izbę pamięci w Parku Powstańców Warszawy: w godz. 9.30-13.00 taksówki będą miały możliwość wjazdu na teren parku Powstańców Warszawy od strony ul. Wolskiej, tak aby Powstańcy mogli wysiąść w okolicy miejsca uroczystości. Wyjazd taksówek odbywać się będzie w kierunku ul. Szulborskiej. Nie będzie możliwości postoju taksówek na terenie parku.
 
Piątek, 30 lipca
 
Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego: od czwartku, 29 lipca, od godz. 19.00 do piątku, 30 lipca, do godz. 14.00 na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela). Samochody osobowe i taksówki podwożące kombatantów z zaproszeniami będą miały możliwość chwilowego zatrzymywania się.
 
Sobota, 31 lipca
 
Msza św. polowa, Apel Poległych, pl. Krasińskich: przez całą dobę będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach:
 
• Długiej – po obu stronach od ul. Barokowej do ul. Kilińskiego i po stronie pl. Krasińskich od ul. Kilińskiego do ul. Freta, 
• Bonifraterskiej – po obu stronach na odcinku od ul. Długiej do ul. Świętojerskiej,
• Świętojerskiej – po obu stronach na odcinku od ul. Wałowej do ul. Bonifraterskiej (z wyłączeniem pojazdów MZA i transportu specjalistycznego MTON).
 

Od niedzieli, 25 lipca, do soboty, 31 lipca, obowiązuje zakaz zatrzymywania się na ul. Bonifraterskiej wzdłuż siedziby Sądu Najwyższego (do wejścia do budynku).


Ponadto, w sobotę, 31 lipca, wprowadzony zostanie zakaz ruchu na ulicach:
 

• Długiej od ul. Miodowej do ul. Kilińskiego, w godz. 12.00-24.00,

• Miodowej i ul. Bonifraterskiej na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Świętojerskiej, w godz. 17.00-24.00,

• Miodowej (jeden pas ruchu po stronie placu Krasińskich), w godz.12.00-24.00.

 
Niedziela, 1 sierpnia
 
Uroczystości przed pomnikiem gen. S. Roweckiego „Grota” przy ul. Chopina: w godz. 0.01-14.30 na ul. Chopina będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).
 
Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Matejki: w godz. 0.01-17.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach:
 
• Matejki od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej włącznie z zatokami postojowymi (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora i gości),
• Wiejskiej od ul. Frascati do ul. Matejki wraz z parkingiem (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora),
• Pięknej od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej (z możliwością zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów oraz samochodów dowożących gości).
 
W godz. 8.00-17.00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Matejki od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do Ambasady Kanady), a w godz. 13.00-17.00 – ul. Wiejska od ul. Frascati do ul. Pięknej (z możliwością wjazdu i zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów i sztandary oraz samochodów dowożących gości).
 
Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej: w godz. 13.00-21.30 z ruchu indywidualnego będzie wyłączony parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, organizatorów i gości). W godz. 0.00 - 19.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od strony ul. Powązkowskiej (z możliwością zatrzymywania się samochodów dowożących gości). Natomiast w godz. 13.00-19.00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej i z wyłączeniem samochodów organizatorów uroczystości).
 
Uroczystości przed pomnikiem Polegli Niepokonani, Cmentarz Powstańców Warszawskich przy ul. Wolskiej: w godz. 16.30-22.00 na jednym pasie jezdni ul. Wolskiej w stronę ul. Sowińskiego (po stronie parku Powstańców Warszawy) obowiązywać będzie zakaz ruchu do czasu zakończenia mszy św. polowej i odjazdu uczestników (z przeznaczeniem na parkowanie dla autobusów przewożących kombatantów i gości). W godz. 0.01-23.00 obowiązywać będzie zakaz parkowania (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicy serwisowej do ul. Wolskiej na odcinku od ul. Sowińskiego do wysokości budynku przy ul. Wolskiej 174.
 
W godz. 16.30-20.00 będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ulicę szutrową prowadzącą do pomnika Polegli Niepokonani od ulicy Redutowej, na ul. Sowińskiego od ul. Wolskiej, na ul. Sowińskiego od ul. Szulborskiej. 
 
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego: w związku z wydarzeniem od soboty, 31 lipca, godz. 7.00 do niedzieli, 1 sierpnia, do północy po obu stronach ul. Przyokopowej na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela), z wyłączeniem samochodów organizatora i wozów transmitujących koncert.
 
W niedzielę, 1 sierpnia w godz. 15.00-24.00 ul. Przyokopowa zostanie wyłączona z ruchu drogowego (z wyjątkiem pojazdów organizatora).
 
Czwartek, 5 sierpnia
 
Uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”: w godz. 0.01-19.30 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na chodniku i w zatoce ul. Leszno na odcinku do skweru Wyszyńskiego, z wyłączeniem samochodów gości i organizatora. W godz. 16.20-19.30 zamknięta dla ruchu będzie ul. Leszno na odcinku od al. „Solidarności” do skweru Wyszyńskiego.
 
Sobota, 7 sierpnia
 
Masa Powstańcza 2021: w godz. 17.00-20.30 ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza 2021. Start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej. W związku z wydarzeniem w godz. 8.00 - 14.30 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „organizator”). W godz. 14.30-20.30 ul. Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „organizator”).
 
30. Bieg Powstania Warszawskiego: w godz. 20.00-23.00 odbędzie się z jeden z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych – Bieg Powstania Warszawskiego. 10-km trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.
 
Komunikacja: 
W niedzielę, 1 sierpnia, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W. Zmiany komunikacji będą także obowiązywały 31 lipca oraz 5 i 7 sierpnia. 

Sobota, 31 lipca

Autobusy linii 100, 116, 178, 180, 503, 518 i N44 – od skrzyżowania ul. Moliera z Senatorską – zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 100 pojadą ulicami: Senatorska – pl. Bankowy – Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza i do swojej trasy.

Dla autobusów linii 116, 178, 503, 518 i N44 będzie obowiązywała trasa: Senatorska – pl. Bankowy – Andersa – Świętojerska – Bonifraterska i dalej trasami podstawowymi.

Autobusy linii 180, w kierunku Chomiczówki, będą omijały nieprzejezdny odcinek ulicami: Senatorska – pl. Bankowy – Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza.

W przeciwnym kierunku, od skrzyżowania ulicy Anielewicza z Andersa, pojadą ulicami: Andersa – pl. Bankowy – Senatorska – Wierzbowa.
 
Niedziela, 1 sierpnia

W niedzielę zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe łączące popularne węzły przesiadkowe z cmentarzami i miejscami uroczystości rocznicowych.

Na ulice wyjadą autobusy linii:
 
  • 912: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI (linia jednokierunkowa),
  • 922: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Krasińskiego – pl. Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT,
  • 944: DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY,
  • 980: CHEŁMSKA – Czerniakowska – Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska – pl. Bankowy – Andersa – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY.
Autobusy linii 912 będą podjeżdżały na przystanki w godz. 17.30 – 20.00, a 922, 944, 970 i 980 od godz. 14.00 do 21.00.

Tego dnia będą także kursowały zabytkowe tramwaje specjalnej linii W. W godzinach 14.00 – 19.00 będzie można nimi przejechać trasę: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – CM. WOLSKI.

Czwartek, 5 sierpnia

Autobusy linii 171 i 190 – w kierunku pętli Chomiczówka i Os. Górczewska – pojadą al. „Solidarności i Młynarską do tras podstawowych.
 
Więcej informacji: www.wtp.waw.pl.
Inne: 

---

Początek: 
2021-07-29
Koniec: 
2021-08-07