Przebudowa przejścia przy pl. Bankowym

Drogowcy rozpoczęli budowę sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Elektoralnej. Zapowiadają, że ich prace nie spowodują dużych utrudnień.

Prace będą się toczyły w pasie jezdni, na chodniku i w pasie zieleni. Obecnie jezdnia ul. Marszałkowskiej w kierunku ul. Królewskiej jest zwężona do dwóch pasów. Dalsze prace prowadzone będą w bezpośrednim sąsiedztwie ruchu kołowego i pieszego, dlatego mogą powodować niewielkie utrudnienia. Montaż pętli indukcyjnych w torowisku odbywać się będzie w godzinach nocnych, tak aby nie powodować zmian w kursowaniu tramwajów.

Wdrażanie docelowej organizacji ruchu (głównie malowanie oznakowania poziomego) odbywać się przy utrzymaniu ruchu, a wszelkie prace wymagające zwężania jezdni do jednego pasa będą wykonywane w nocy lub  poza godzinami szczytu.

Światła i chodnik

Wlot ul. Elektoralnej zyska nowy profil, aby zrobić miejsce pod poszerzenie chodnika przy jezdni w północno-zachodnim narożniku. Aby piesi mieli więcej miejsca, zostanie też nieco przesunięta sama zebra. Przede wszystkim jednak zostanie wyposażona w sygnalizację świetlną, która obejmie obie jezdnie i torowisko tramwajowe. Światła będą wyposażone automatyczną detekcję pieszych i pojazdów. Dzięki zmianom przejście stanie się bezpieczniejsze. Dziś wciąż jest jedynym na blisko 3-kilometrowym odcinku ul. Marszałkowskiej od pl. Konstytucji do pl. Bankowego, na którym ruchem nie steruje sygnalizacja.

Nowe Centrum Warszawy

Zebra stanie się wygodniejsza i bezpieczniejsza, bo m.in. zyska sygnalizację. Inwestycja stanowi jeden z elementów zmian składających się na Nowe Centrum Warszawy. To spójny program, który ma uczynić tę część miasta zrównoważoną, przyjazną i dostępną dla wszystkich. Inwestycje realizowane w ramach NCW mają znacznie podnieść jakość korzystania z przestrzeni miejskiej przez mieszkańców stolicy.

Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję przebudowy okolic ulicy Chmielnej i ogłoszono kolejny – na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Otwarto też oferty w przetargu na przeprowadzenie kompleksowej analizy i symulacji ruchu na ul. Kruczej (na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej), które poprzedzą inwestycję związaną z przebudową ulicy.
2021-11-17
2021-12-17