Bezpieczniejsza Sokratesa - ruszyły prace

Ruszyła przebudowa bielańskiej ul. Sokratesa. Ulica zyska nową infrastrukturę,  stanie się bezpieczniejsza i wygodniejsza. W czasie robót budowlanych ruch w obydwu kierunkach odbywa się jedną jezdnią.
 
Ruch jedną jezdnią

Drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich rozpoczęli roboty po południowo-wschodniej stronie jezdni. Zamknięta została jezdna ul. Sokratesa prowadząca w kierunku ul. Kasprowicza na odcinku od przystanku autobusowego Bogusławskiego do ul. Szekspira. Ruch w obu kierunkach odbywa się drugą jezdnią – po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Na ul. Conrada przy skrzyżowaniu z ul. Wółczyńską (na jezdni w kierunku ul. Sokratesa) skrajny lewy pas został oznakowany jako pas do skrętu w lewo w ul. Wólczyńską. Analogicznie na ul. Przy Agorze, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, lewy pas został oznakowany jako lewoskręt w ul. Kasprowicza.

Wyjazdy z ul. Petofiego i z ul. Tołstoja na ul. Sokratesa zostały zamknięte. Zalecany jest objazd do ul. Wolumen i ul. Wółczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ul. Balzaka i vis a vis ul. Kaliszówka zostały zawężone do 5 m szerokości i funkcjonują zarówno jako wjazd i wyjazd. Wyjazd z ul. Szekspira w ul. Sokratesa jest możliwy wyłącznie w prawo. Organizacja ruchu na ciągu pieszo-rowerowym po stronie nieparzystej ul. Sokratesa pozostaje bez zmian. Po drugiej stronie ulicy, chodnik został zawężony do ok. 2 m.

Na ul. Sokratesa obowiązuje zakaz parkowania. Taka organizacja będzie obowiązywać do 15 listopada, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.
 
Chodnik, zieleń, nawierzchnia i oświetlenie 

Prace zgodnie z harmonogramem mają potrwać pięć miesięcy. Po ich zakończeniu ul. Sokratesa zmieni się nie do poznania – przede wszystkim stanie się bezpieczna i wygodna.

Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni. Po stronie południowo-wschodniej, gdzie jest szeroki i mniej uczęszczany chodnik, zaplanowano ciąg pieszo-rowerowy.
 
Sokratesa się zazieleni. Do istniejących drzew dołączy 110 kolejnych i setki nowych krzewów. Powstaną także ogrody deszczowe, które będą separować różne rodzaje ruchu.

Uzupełnieniem zmian będzie remont nawierzchni, a także całkowita wymiana oświetlenia – zarówno słupów, jak i opraw (na ledowe). Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej.
Komunikacja: 
Autobusy linii: 114, 121, 203, 210, 250, 712, N01, N02, N58 kursują w obydwu kierunkach jedną jezdnią ul. Sokratesa. Uruchomione zostały tymczasowe przystanki.

Więcej informacji: www.wtp.waw.pl.
Inne: 

Początek: 
2021-07-12
Koniec: 
2021-11-15