Zmiany na rondzie Dmowskiego

Prace na rondzie Dmowskiego postępują. Wykonawca robót wprowadził kolejne zmiany w organizacji ruchu. Nadal jest węziej na dojazdach do ronda – tym razem wyłączone z ruchu zostały pasy wzdłuż torowiska tramwajowego. 
 
Zmieniła się organizacja ruchu na ul. Marszałkowskiej na dojazdach do ronda Dmowskiego, zarówno od strony pl. Bankowego, jak i pl. Zbawiciela. Prawe pasy ul. Marszałkowskiej zostały przywrócone do ruchu, a drogowcy przenieśli się na drugą stronę jezdni. Obecnie kierowcy nie mogą korzystać ze skrajnych lewych pasów (wzdłuż torowiska tramwajowego w ciągu ul. Marszałkowskiej), a skręt w lewo w Al. Jerozolimskie odbywa się z sąsiednich pasów - z których wcześniej można było jechać tylko na wprost (taka możliwość nadal jest utrzymana). Na prawych pasach ul. Marszałkowskiej, z każdej strony ronda, wyłączona została możliwość jazdy prosto. Służą one wyłącznie do skrętu w prawo w Al. Jerozolimskie. Taka organizacja będzie obowiązywać niemal do końca października.

Najpierw krawężniki 

Zwieńczeniem prac na ul. Marszałkowskiej będzie wymiana nawierzchni na dojazdach do ronda Dmowskiego na ok. 150-metrowym odcinku. Prace te będą przeprowadzone w jeden weekend, w trakcie którego wloty do ronda zostaną zamknięte.  

Następnie roboty przeniosą się na Al. Jerozolimskie. Tam wykonawca również planuje najpierw wyłączyć z ruchu skrajne prawe pasy, a potem - skrajne lewe. Także tutaj jako ostatnia zostanie wymieniona nawierzchnia.

Finalizacja przebudowy ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich planowana jest na przełomie 2021 i 2022 r.

Poprawa dostępności  

Zmiany na rondzie Dmowskiego w centrum stolicy dostrzegą przede wszystkim piesi. Wyznaczone zostaną cztery naziemne przejścia z azylami między jezdniami:  

  •  przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok. Zaplanowany jest tu także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok (z kontraruchem rowerowym), a z drugiej strony rowerowe połączenie do ul. Poznańskiej;  
  • przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej. Tu także powstanie przejazd rowerowy prowadzący w ul. Poznańską (z kontraruchem rowerowym);  
  • przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej, z kolejnym przejazdem rowerowym wzdłuż ul. Nowogrodzkiej (z kontraruchem rowerowym);  
  • przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej.  

Dzięki tym zmianom osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy i opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku. Miejsce to stanie się bardziej dostępne niż obecnie.  

Wszystkie przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe. Wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Ze względu na liczne sklepy i punkty usługowe, dotychczasowe przejście podziemne będzie nadal funkcjonować.  

Inwestycja w obrębie ronda Dmowskiego oznacza również udogodnienia dla rowerzystów, którzy swoimi jednośladami będą mogli bezpiecznie przejechać przez centrum miasta. Nowe przejazdy zapewnią ciągłość trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej, a przebudowa skrzyżowania tej ulicy z ulicą Nowogrodzką pozwoli na przejazd rowerem w każdym kierunku. W ten sposób ul. Nowogrodzka stanie się dla cyklistów wygodną alternatywą Alej Jerozolimskich. Dodatkowym udogodnieniem dla tej grupy mieszkańców Warszawy będzie kilkadziesiąt stojaków rowerowych, które pojawią się w okolicach skrzyżowania Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi.  

Więcej zieleni  

Nowe rondo stanie się również przyjazne dla oka. Zostanie wzbogacone dodatkową porcją zieleni, która pojawi się na wyspie i wokół niej. W sumie posadzonych zostanie ponad 20 tys. roślin. Na rondzie i na wysepkach przy przystankach tramwajowych pojawią się nowe drzewa (platany, dęby i lipy) – 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie w specjalnych donicach, pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa kolejowej linii średnicowej. Pojawi się też kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. mkw.  

Mimo dużego zakresu inwestycji należy pamiętać, że jest to rozwiązanie etapowe. Zebry planowane w ramach prac będą bowiem zlokalizowane dalej od ronda – bez jego likwidacji, przebudowy wyjść z podziemi i podnośników windowych nie ma możliwości stworzenia już teraz przejść przy samym rondzie. Docelowo, wraz z planowaną przez PKP w najbliższych latach przebudową linii średnicowej, przewidziana jest pełna przebudowa ronda. Wówczas zmieni się ono w zwykłe skrzyżowanie, pojawią się też przejścia dla pieszych bezpośrednio przy skrzyżowaniu. Przetarg na projekt tej przebudowy kilka dni temu ogłosiliśmy po raz drugi. W pierwszym postępowaniu wpłynęły cztery oferty, jednak wszystkie okazały się zbyt wysokie w stosunku do zakładanego budżetu.  

Nowe Centrum Warszawy  

Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego stanowią jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy. To spójny program, który ma uczynić tę część miasta zrównoważoną, przyjazną i dostępną dla wszystkich. Inwestycje realizowane w ramach NCW mają znacznie podnieść jakość korzystania z przestrzeni miejskiej przez mieszkańców stolicy. 

Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję przebudowy okolic ulicy Chmielnej i ogłoszono kolejny – na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Otwarto też oferty w przetargu na przeprowadzenie kompleksowej analizy i symulacji ruchu na ul. Kruczej (na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej), które poprzedzą inwestycję związaną z przebudową ulicy. 


Komunikacja: 
Zmiany odczuwają również korzystający z przystanku autobusowego „Centrum 01”. Został on przesunięty w stronę ul. Żurawiej, za ul. Nowogrodzką. Autobusy w tym miejscu zatrzymują się na jezdni, a nawierzchnia zatok postojowych została podniesiona do poziomu chodnika. W związku z tym nieznacznie zmienił się tam przebieg drogi dla rowerów. 

Więcej informacji: www.wtp.waw.pl.
Inne: 
---
Początek: 
2021-10-04
Koniec: 
2021-10-31