Rusza przebudowa przystanku Płocka

Tramwajarze rozpoczęli prace przy przebudowie przystanku Płocka. Utrudnienia dla kierowców będą występowały głównie pomiędzy godz. 22.00 a 5.00.

Po otwarciu stacji metra Płocka w kwietniu 2020 roku skrzyżowanie ul. Płockiej i Wolskiej stało się głównym węzłem przesiadkowym dla mieszkańców Woli i Bemowa. Większość pasażerów korzysta z wejść obok przystanków tramwajowych. Dla ich wygody i bezpieczeństwa tramwajarze poszerzą oba perony przystankowe, przy których zatrzymują się tramwaje. Jeden do 4,5 metra, a drugi do 6,5 metra. Liczba pasów drogowych się nie zmieni. Pozostaną po dwa pasy do jazdy prosto – do Centrum i z Centrum. Będzie można skręcać w ul. Płocką i w ul. Skierniewicką. Pozostanie oddzielny pas do skrętu w ul. Skierniewicką, a dla skrętu w ul. Płocką powstanie zawrotka na wysokości ul. Sokołowskiej. Pojawią się też inne rozwiązania podwyższające bezpieczeństwo – jednym z nich będzie budowa azylu dla pieszych na przejściu przez ul. Wolską na zachodniej części skrzyżowania. Dodatkowo dla kierowców jadących na wprost do Centrum zielone światło zostanie wydłużone o 20 sekund.

Pierwszy etap prac – zawrotka na wysokości ul. Sokołowskiej

Rozpoczęły się prace przy wprowadzaniu nowego oznakowania pionowego i poziomego w związku z planowaną zawrotką na wysokości ul. Sokołowskiej. W ciągu dnia prace toczą się tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ruch drogowy. Natomiast w godzinach nocnych (tj. 22.00 – 5.00) ul. Wolska w stronę ul. Powstańców Śląskich jest zawężana do jednego pasa na krótkim odcinku przed i za skrzyżowaniem z ul. Sokołowską. Kierowców jadących od ul. Powstańców Śląskich obowiązuje zakaz skrętu w lewo w ul. Sokołowską. Przejście dla pieszych przez ul. Wolską jest możliwe wyłącznie po wschodniej stronie skrzyżowania, tj. bliżej ul. Syreny.

Prace przy uruchomieniu zawrotki powinny potrwać ok. tygodnia, do 10 dni w zależności od warunków pogodowych, umożliwiających malowanie pasów. 

Prace na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Płockiej

Po uruchomieniu zawrotki na wysokości ul. Sokołowskiej tramwajarze przeniosą się na skrzyżowanie ul. Wolskiej z Płocką. Tu także organizacja ruchu na czas prac będzie wyglądała inaczej w godzinach nocnych (pomiędzy 22.00 a 5.00) i inaczej w ciągu dnia (pomiędzy godz. 5.00 a 22.00).

Wyłączenia nocne
W godz. od 22.00 do 5.00 ul. Wolska w kierunku ul. Powstańców Śląskich zostanie zawężona do jednego pasa ruchu (do jazdy prosto i skrętu w prawo) na odcinku od ul. Skierniewickiej do skrzyżowania ul. Wolskiej z ul. Płocką.

Jezdnia w stronę Śródmieścia zostanie zawężona do jednego pasa już przed skrzyżowaniem z ul. Płocką. Jeden pas ruchu dostępny będzie także za skrzyżowaniem na odcinku ok. 20 m. Na dalszym odcinku dostępne będą już trzy pasy ruchu: dwa do jazdy prosto i jeden do skrętu w prawo w ul. Skierniewicką. Na tym ostatnim, na jezdni będzie zlokalizowany przystanek autobusowy, który zostanie przesunięty ok. 40 m bliżej skrzyżowania z ul. Skierniewicką niż jego dotychczasowa lokalizacja.

Na obu jezdniach ul. Wolskiej obowiązywać będzie zakaz skrętu w lewo w ul. Płocką. 

Wygrodzenia dzienne
W godz. od 5.00 do 22.00 drogowcy będą pracować wyłącznie na przystankach.
Kierowcy jadący ul. Wolską w stronę ul. Powstańców Śląskich będą mieli do dyspozycji dwa pasy, a w stronę Śródmieścia – dwa pasy do jazdy prosto przed skrzyżowaniem z ul. Wolską i trzy za skrzyżowaniem. 

Nadal będzie obowiązywał zakaz skrętu w lewo z ul. Wolskiej w ul. Płocką.

Wszystkie prace zakończą się w drugiej połowie listopada.


Komunikacja: 
---
Inne: 
---
Początek: 
2021-10-26
Koniec: 
2021-11-28