Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Placu Pięciu Rogów

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy Placu Pięciu Rogów. Założenia nowej organizacji ruchu w dużej mierze są zgodne z docelowym rozwiązaniem. Na części ulic należy spodziewać się jeszcze utrudnień.

Prace w centralnej części placu kilka tygodni temu wkroczyły w decydującą fazę. Wiąże się ona z układaniem płyt z betonu architektonicznego. Elementów przybywa z każdym dniem. Postępy widać również w innych lokalizacjach placu. Gotowy jest już chodnik po południowej stronie ul. Szpitalnej. Kończą się prace na ul. Widok i po wschodniej stronie ul. Kruczej. Rozpoczęły się też prace zieleniarskie.

Zmiany w organizacji ruchu

Duża część wprowadzanych zmian jest już zgodna z docelową organizacją ruchu planowaną dla tego miejsca. Wjazd w rejon przebudowywanego placu od Al. Jerozolimskich jest dopuszczony wyłącznie dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, dojeżdżających do miejsc parkingowych wewnątrz posesji, zaopatrzenia (w godz. 6.30-11.00), służb miejskich i rowerów. W kolejnym etapie prac budowlanych zamknięta dla ruchu jest ul. Zgoda na odcinku od budynku nr 4 do ul. Kruczej. Ruch w obu kierunkach został skierowany na ul. Szpitalną.

Skręcić z ul. Brokla w prawo w ul. Szpitalną mogą tylko autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego, dojeżdżający do przychodni lekarskiej przy ul. Chmielnej 14 i miejsc parkingowych wewnątrz posesji, zaopatrzenie (w godz. 6.30-11.00), służby miejskie i rowery. Z kolei wyjeżdżających z ul. Górskiego obowiązuje nakaz skrętu w prawo w kierunku pl. Powstańców Warszawy.

Na skrzyżowaniu ul. Szpitalnej z ul. Chmielną (w stronę ul. Nowy Świat) obowiązuje zakaz wjazdu w ul. Chmielną (z wyjątkiem dojeżdżających do przychodni lekarskiej przy ul. Chmielnej 14 i miejsc parkingowych wewnątrz posesji, służb miejskich i rowerów). Wyjazd z ul. Chmielnej na ul. Kruczą jest możliwy w obu kierunkach.

Wygrodzone i wyłączone z ruchu zostały także zachodnia część ul. Kruczej (od ul. Zgoda do ul. Widok) wraz z łącznikiem pomiędzy jezdniami na wysokości ul. Chmielnej oraz wlot ul. Chmielnej od strony pasażu Wiecha (dojazd dla mieszkańców i zaopatrzenia do ul. Chmielnej jest nadal możliwy od strony ul. Zgoda).

Ulica Widok pozostaje ślepa. Obowiązują na niej dwa kierunki ruchu. Wjazd i wyjazd jest możliwy od strony ul. Marszałkowskiej.

Częściowo ograniczony został także ruch pieszych. Na ul. Szpitalnej od ul. Chmielnej do ul. Widok, zakres prac nie pozwala na wydzielenie ciągu pieszego. Piesi, za pomocą odpowiedniego oznakowania, są kierowani na drugą stronę ulicy.

Plac Pięciu Rogów

Plac Pięciu Rogów zlokalizowany jest w ścisłym centrum Warszawy. Obszar ten wyznaczają ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna. Mimo zachodzących zmian w przestrzeni miejskiej i bardzo dużego ruchu pieszego, wciąż dominuje tu ruch samochodowy, a sam teren Placu zajmują w większości jezdnie. Ulice przecinają się w tym miejscu z intensywnym strumieniem pieszych – mieszkańców oraz turystów, odwiedzających centrum.

Nowa, realizowana obecnie, koncepcja i zaprojektowane rozwiązania architektoniczne mają na celu nadanie temu miejscu charakteru przestrzeni publicznej, tworzonej z myślą o pieszych. Wpisuje się to w szersze ramy zmian tej części Warszawy – tworząc miasto przyjazne pieszym. Będzie to jedna, spójna i architektonicznie uporządkowana przestrzeń – strefa ruchu pieszego, bez wydzielonych chodników oraz jezdni, oferująca również miejsce na chwilę odpoczynku. W ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej swobodny przejazd przez Plac będzie zachowany dla transportu publicznego oraz rowerów. Pozostanie też możliwość dojazdu dla mieszkańców, dostawców oraz służb miejskich, w tym dojazd na teren wszystkich posesji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: plac5rogow.pl.

Nowe Centrum Warszawy

Plac Pięciu Rogów stanowi jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy. To spójny program, który ma uczynić tę część miasta zrównoważoną, przyjazną i dostępną dla wszystkich. Inwestycje realizowane w ramach NCW mają znacznie podnieść jakość korzystania z przestrzeni miejskiej przez mieszkańców stolicy.

Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję przebudowy okolic ulicy Chmielnej i ogłoszono kolejny – na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Otwarto też oferty w przetargu na przeprowadzenie kompleksowej analizy i symulacji ruchu na ul. Kruczej (na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej), które poprzedzą inwestycję związaną z przebudową ulicy.

Zmiana organizacji ruchu na rondzie Dmowskiego
2021-11-02
2021-12-31