Przejdź do treści

Zamknięte przejazdy przez Aleje Jerozolimskie

Remont torowiska w Alejach Jerozolimskich wkracza w nowy etap – rozpoczyna się przebudowa przejazdów poprzecznych. W pierwszej kolejności prace obejmą dwa ronda: Czterdziestolatka i Dmowskiego. Kierowcy jeżdżą objazdami.

W ostatni weekend maja rozpoczął się remont torowiska wzdłuż Alej Jerozolimskich. Roboty obejmują w sumie 6 km toru pojedynczego. Wymienione zostaną szyny od Placu Starynkiewicza do Ronda De Gaulle’a oraz, odcinkowo, na wiadukcie Mostu Poniatowskiego. Wymieniona zostanie też nawierzchnia trzech platform przystankowych i zabudowa torowiska. Na wniosek pogotowia ratunkowego utrzymana zostanie twarda nawierzchnia przejezdna.

W związku z pracami tramwaje nie kursują od Placu Starynkiewicza do Ronda Waszyngtona. W zamian uruchomiona została zastępcza linia autobusowa Z-9, która łączy Plac Narutowicza z Rondem Waszyngtona. Podróżni mogą korzystać także z linii 158, która kursuje częściej; kursują też autobusy Z21 z Wawra i Pragi-Południe do stacji metra Stadion Narodowy.

Ze zmianami muszą liczyć się kierowcy: zajęte są pasy przylegające do torowiska. Po raz pierwszy jednak na tak dużą skalę została przyjęta dynamiczna organizacja ruchu – pasy wyprowadzające ruch z centrum są udostępniane kierowcom w szczycie popołudniowym.

Prace na przejazdach
Zakres robót obejmuje także całkowity remont pięciu przejazdów przez torowisko. Na pierwszy rzut idą przejazdy w osi Alei Jana Pawła II (Rondo Czterdziestolatka) i Marszałkowskiej (Rondo Dmowskiego). Dodatkowo będą prowadzone przygotowania do wymiany tzw. krzyżownicy tramwajowej (skrzyżowania torów) na Rondzie Dmowskiego, co spowoduje przerwę w kursowaniu tramwajów na Marszałkowskiej.

Harmonogram prac w tym miejscu został dostosowany do imprez i wydarzeń odbywających się w centrum miasta oraz wynika z sekwencji prac przy remoncie torowiska w Alejach – chodzi o nieblokowanie frontu robót torowych.

Prace na Rondzie Czterdziestolatka zostały przeprowadzone w weekend 13-14 czerwca.

Zamknięte przejazdy na Rondzie Dmowskiego
Na Rondzie Dmowskiego prace potrwają dłużej: ekipy remontowe wygrodziły przejazdy przez tory w sobotę, 13 czerwca, około godziny 0:15. Barierki znikną z jezdni we wtorek, 16 czerwca, około godziny 23:30. Jakie w tym czasie będą zmiany w ruchu?

  • Jadący Marszałkowską nie przejadą na Rondzie Dmowskiego przez tory tramwajowe – muszą skręcić w prawo w Aleje Jerozolimskie;
  • Specjalnie dla nich, po obu stronach ronda, zostały wytyczone tymczasowe zawrotki przez tory: jadący od Świętokrzyskiej zawrócą przy Poznańskiej, a nadjeżdżający od Placu Konstytucji – na wysokości Rotundy;
  • Jadący Alejami Jerozolimskimi na Rondzie Dmowskiego mają po dwa pasy – na rondzie nie skręcą w lewo.